The Honda CA Rebel 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential consideration. The Honda CA Rebel 125 comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering efficient performance for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your Honda CA Rebel 125 running smoothly. Essential service parts comprise drive chains. By using genuine parts, your CA Rebel 125 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |