The Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer is fitted with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, delivering consistent performance for your adventures.
Regular maintenance is essential to maintain your Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer operating reliably. Frequently replaced components consist of drive chains. Using quality components, your FXSTSSE3 CVO Softail Springer can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 240/55 - R18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 135.00 Nm (13,73 kgf-m or 99,10 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 329.0 kg (721,67 pounds) |
| Length: | 2327 mm (91,14 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |