The Ducati Desmosedici RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 989.00 ccm (60,05 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 197.26 HP (143,28 kW)) @ 13800 RPM, 116.00 Nm (11,74 kgf-m or 85,17 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important feature. The Ducati Desmosedici RR comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, providing good efficiency for your rides.
Routine service is important for maintaining your Ducati Desmosedici RR running smoothly. Regular replacement items include batteries. By using genuine parts, your Desmosedici RR can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati Desmosedici RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 200/55 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 989.00 ccm (60,05 cubic inches) |
| Power: | 197.26 HP (143,28 kW)) @ 13800 RPM |
| Torque: | 116.00 Nm (11,74 kgf-m or 85,17 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 13.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |