The Honda VFR is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 782.00 ccm (47,48 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.28 HP (77,91 kW)) @ 10500 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important aspect. The Honda VFR includes a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, giving consistent fuel economy on the road.
Routine service is important to maintain your Honda VFR in top condition. Common service items consist of clutch plates. With the right parts, your VFR will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda VFR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47,48 cubic inches) |
| Power: | 107.28 HP (77,91 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |