The Suzuki Address 110 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 113.00 ccm (6,87 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.92 HP (7.2 kW, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential feature. The Suzuki Address 110 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, giving consistent fuel economy on the road.
Routine service is necessary to maintain your Suzuki Address 110 performing at its best. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your Address 110 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 113.00 ccm (6,87 cubic inches) |
| Power: | 9.92 HP (7.2 kW |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |