The Hyosung XRX 125 Funduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.40 HP (6.1 kW, 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical aspect. The Hyosung XRX 125 Funduro includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, delivering optimal range during your journeys.
Preventative care is key to keep your Hyosung XRX 125 Funduro in top condition. Frequently replaced components involve fuel filters. With regular servicing, your XRX 125 Funduro will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 8.40 HP (6.1 kW |
| Torque: | 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |