The DB Motors Pirat Air is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The DB Motors Pirat Air features a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, ensuring good mileage on the road.
Regular maintenance is vital to keep your DB Motors Pirat Air performing at its best. Essential service parts consist of batteries. Through proper maintenance, your Pirat Air will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 44.0 kg (96,52 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydr. master cylinder and calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Hydr. master cylinder and caliper |