The Derbi Terra Adventure 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important factor. The Derbi Terra Adventure 125 is equipped with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, ensuring efficient fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is essential to maintain your Derbi Terra Adventure 125 performing at its best. Essential service parts include brake pads. With regular servicing, your Terra Adventure 125 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Derbi Terra Adventure 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 2/90 - 90 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | 2192 mm (85,87 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |