The Lifan Huntaway 200 is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 197.00 ccm (11,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM, 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Lifan Huntaway 200 includes a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank, giving good mileage for your rides.
Routine service is crucial to keep your Lifan Huntaway 200 in top condition. Regular replacement items consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Huntaway 200 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Lifan Huntaway 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (11,96 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2245 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |