The Diamo Aero GTX 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Diamo Aero GTX 50 is fitted with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency for your adventures.
Preventative care is important for ensuring your Diamo Aero GTX 50 running smoothly. Popular maintenance parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your Aero GTX 50 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 112.9 kg (247,76 pounds) |
| Length: | 1854 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Double disc. ABS |