The Malaguti SpiderMax RS500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 493.00 ccm (29,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 40.90 HP (29.9 kW, 40.42 Nm (4,08 kgf-m or 29,65 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical consideration. The Malaguti SpiderMax RS500 features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, providing efficient fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is essential for keeping your Malaguti SpiderMax RS500 in peak form. Common service items include batteries. By using genuine parts, your SpiderMax RS500 will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Malaguti SpiderMax RS500 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 493.00 ccm (29,93 cubic inches) |
| Power: | 40.90 HP (29.9 kW |
| Torque: | 40.42 Nm (4,08 kgf-m or 29,65 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |