The Beta ALP 200 is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Beta ALP 200 includes a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, ensuring reliable range for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Beta ALP 200 operating reliably. Popular maintenance parts include sprockets. With the right parts, your ALP 200 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Beta ALP 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is 4.00 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc ?245 mm |
| Rear Brakes: | Single disc. disc ?220 mm |