The Moto Guzzi Ippogrifo V7 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3200 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for ensuring your Moto Guzzi Ippogrifo V7 in peak form. Essential service parts involve batteries. Through proper maintenance, your Ippogrifo V7 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |