The Enfield Bullet Machismo is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5600 RPM, 27.50 Nm (2,79 kgf-m or 20,20 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
For longer journeys, the gas tank is a critical factor. The Enfield Bullet Machismo features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and features a OHV fuel delivery system, offering good mileage on the road.
Routine service is vital to maintain your Enfield Bullet Machismo in peak form. Frequently replaced components involve clutch plates. Through proper maintenance, your Bullet Machismo can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Enfield Bullet Machismo Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.50 - 19 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 27.50 Nm (2,79 kgf-m or 20,20 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |