The BMW G650X Challenge is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The BMW G650X Challenge features a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, giving good range during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your BMW G650X Challenge in peak form. Common service items include fuel filters. By using genuine parts, your G650X Challenge will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for BMW G650X Challenge Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - S21 and the Rear Tyre size is 140/80 - S18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 144.0 kg (315,91 pounds) |
| Length: | 2205 mm (86,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |