The Hyosung GV250 Aquila GV250 Cruiser is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7300 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an important consideration. The Hyosung GV250 Aquila GV250 Cruiser is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, delivering optimal efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Hyosung GV250 Aquila GV250 Cruiser operating reliably. Common service items consist of brake pads. Using quality components, your GV250 Aquila GV250 Cruiser will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GV250 Aquila GV250 Cruiser Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |