The Honda FTR is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.00 HP (13,83 kW)) @ 7000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Honda FTR includes a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel control system, offering consistent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is important to keep your Honda FTR in top condition. Regular replacement items consist of fuel filters. With the right parts, your FTR will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda FTR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 18 65P and the Rear Tyre size is 120/90 - 18 65P so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 19.00 HP (13,83 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |