The Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical consideration. The Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider comes with a 17.40 litres (4,58 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, offering good mileage for your adventures.
Routine service is vital for ensuring your Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider operating reliably. Regular replacement items include spark plugs. With the right parts, your FXDLI Dyna Glide Low Rider will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.40 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2340 mm (91,64 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |