The MBK MachG AC is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) In-line six type of engine.
This engine has 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM, 3.98 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical feature. The MBK MachG AC comes with a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency for your rides.
Preventative care is key for keeping your MBK MachG AC operating reliably. Popular maintenance parts involve sprockets. With regular servicing, your MachG AC can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for MBK MachG AC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 3.98 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |