The KTM LC4 Adventure 640 is a 4 stroke, Enduro bike with a 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 49.00 HP (35,62 kW)) @ 7500 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
When out on the road, the fuel system is an important factor. The KTM LC4 Adventure 640 is fitted with a 28.00 litres (7,36 gallons) fuel tank, offering reliable range for your rides.
Routine service is key for maintaining your KTM LC4 Adventure 640 operating reliably. Popular maintenance parts consist of air filters. By using genuine parts, your LC4 Adventure 640 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for KTM LC4 Adventure 640 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 49.00 HP (35,62 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 28.00 litres (7,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |