The Generic Soho 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 9000 RPM, 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical factor. The Generic Soho 125 includes a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Generic Soho 125 in peak form. Common service items include batteries. With regular servicing, your Soho 125 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Generic Soho 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |