The Ural Wolf is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential consideration. The Ural Wolf features a fuel tank and features a OHV fuel injection system, providing good efficiency for your adventures.
Preventative care is essential to keep your Ural Wolf running smoothly. Popular maintenance parts comprise sprockets. With the right parts, your Wolf can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 250.0 kg (548,44 pounds) |
| Length: | 2530 mm (99,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |