The Moto Guzzi 1100 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Regular maintenance is crucial for maintaining your Moto Guzzi 1100 Sport performing at its best. Frequently replaced components comprise batteries. By using genuine parts, your 1100 Sport will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |