The Harley Davidson FLTRI Road Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1499.00 ccm (91,01 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 5200 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3100 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key to maintain your Harley Davidson FLTRI Road Glide operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. By using genuine parts, your FLTRI Road Glide will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1499.00 ccm (91,01 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 355.0 kg (778,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |