The Kymco Grand Dink 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 251.00 ccm (15,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 7500 RPM, 21.80 Nm (2,19 kgf-m or 16,02 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Kymco Grand Dink 250 in top condition. Regular replacement items comprise brake pads. Using quality components, your Grand Dink 250 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kymco Grand Dink 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 140/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 251.00 ccm (15,24 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.80 Nm (2,19 kgf-m or 16,02 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |