The CF Moto V3 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
When out on the road, the tank size is an essential aspect. The CF Moto V3 Sport is fitted with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, offering optimal performance for your rides.
Routine service is necessary for keeping your CF Moto V3 Sport operating reliably. Popular maintenance parts include drive chains. With regular servicing, your V3 Sport can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for CF Moto V3 Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 177.8 kg (390,04 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |