The Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb features a 14.66 litres (3,85 gallons) fuel tank, providing reliable range for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb in peak form. Regular replacement items consist of batteries. Through proper maintenance, your Merc Rigid 100 Carb will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 250/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.66 litres (3,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | 2946 mm (115,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper |