The Honda NX 125 TC Trans City is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 8500 RPM, 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Honda NX 125 TC Trans City operating reliably. Frequently replaced components consist of sprockets. By using genuine parts, your NX 125 TC Trans City can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |