The MBK FlameX is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.99 HP (7,96 kW)) @ 8500 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical factor. The MBK FlameX is equipped with a 7.10 litres (1,87 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, delivering consistent range for your adventures.
Routine service is crucial to maintain your MBK FlameX running smoothly. Common service items consist of brake pads. With the right parts, your FlameX will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MBK FlameX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 47L and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 58L so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 10.99 HP (7,96 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.10 litres (1,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 1855 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |