The Lem Recreational Four X Pro is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.50 HP (6.2 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential factor. The Lem Recreational Four X Pro is equipped with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing reliable mileage for your rides.
Regular maintenance is important for ensuring your Lem Recreational Four X Pro in top condition. Frequently replaced components include brake pads. Through proper maintenance, your Recreational Four X Pro will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Lem Recreational Four X Pro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 6/100 - 14 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 64.5 kg (141,49 pounds) |
| Length: | 1630 mm (63,88 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |