The Jianshe JS200GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 196.90 ccm (11,95 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential aspect. The Jianshe JS200GY includes a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, providing efficient range on the road.
Proper upkeep is key to keep your Jianshe JS200GY operating reliably. Regular replacement items involve oil filters. With regular servicing, your JS200GY will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 196.90 ccm (11,95 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |