The Hyosung GT 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 27.49 HP (20,00 kW)) @ 10250 RPM, 21.04 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
For longer journeys, the gas tank is a critical aspect. The Hyosung GT 250 is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, delivering excellent efficiency during your journeys.
Proper upkeep is crucial for keeping your Hyosung GT 250 performing at its best. Popular maintenance parts involve fuel filters. Using quality components, your GT 250 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Hyosung GT 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 27.49 HP (20,00 kW)) @ 10250 RPM |
| Torque: | 21.04 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |