The Yamaha XVS1300A Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1304.00 ccm (79,17 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 71.74 HP (52,14 kW)) @ 5500 RPM, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential factor. The Yamaha XVS1300A Midnight Star features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, offering excellent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is crucial to maintain your Yamaha XVS1300A Midnight Star performing at its best. Popular maintenance parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your XVS1300A Midnight Star can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XVS1300A Midnight Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - M16 and the Rear Tyre size is 170/70 - B16 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1304.00 ccm (79,17 cubic inches) |
| Power: | 71.74 HP (52,14 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 283.0 kg (620,78 pounds) |
| Length: | 2490 mm (97,51 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |