The PGO PMX 90 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 82.20 ccm (4,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.65 HP (6,97 kW)) @ 7000 RPM, 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The PGO PMX 90 features a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, ensuring excellent range during your journeys.
Scheduled maintenance is important to maintain your PGO PMX 90 running smoothly. Common service items consist of clutch plates. By using genuine parts, your PMX 90 can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for PGO PMX 90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 82.20 ccm (4,99 cubic inches) |
| Power: | 9.65 HP (6,97 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |