The Honda VT750DC Shadow Spirit is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM, 65.10 Nm (6,57 kgf-m or 47,76 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Honda VT750DC Shadow Spirit is equipped with a 14.60 litres (3,84 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, offering optimal range for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Honda VT750DC Shadow Spirit in peak form. Common service items consist of fuel filters. By using genuine parts, your VT750DC Shadow Spirit will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda VT750DC Shadow Spirit Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - M21 and the Rear Tyre size is 160/80 - M15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 65.10 Nm (6,57 kgf-m or 47,76 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.60 litres (3,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 230.5 kg (505,66 pounds) |
| Length: | 2424 mm (94,92 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |