The MBK Booster X is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.71 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM, 3.66 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important aspect. The MBK Booster X is fitted with a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, ensuring excellent mileage for your rides.
Preventative care is important to maintain your MBK Booster X running smoothly. Frequently replaced components comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Booster X can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for MBK Booster X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.71 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.66 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1915 mm (75,02 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum ? 110 mm |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum ? 110 |