The BMW F650GS Dakar is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important consideration. The BMW F650GS Dakar is equipped with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage for your adventures.
Preventative care is crucial for maintaining your BMW F650GS Dakar in top condition. Popular maintenance parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your F650GS Dakar can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for BMW F650GS Dakar Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - S21 and the Rear Tyre size is 130/80 - S17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | 2189 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |