The Hartford VR 150Z is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.50 HP (9,85 kW)) @ 8300 RPM, 12.40 Nm (1,29 kgf-m or 9,05 ft.lbs) @ 8300 RPM and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical factor. The Hartford VR 150Z is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel delivery system, offering consistent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is crucial to maintain your Hartford VR 150Z operating reliably. Regular replacement items consist of fuel filters. With the right parts, your VR 150Z will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR 150Z Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 N310 and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 N310 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 13.50 HP (9,85 kW)) @ 8300 RPM |
| Torque: | 12.40 Nm (1,29 kgf-m or 9,05 ft.lbs) @ 8300 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |