The Honda Foresight is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.40 ccm (15,14 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.90 HP (13,73 kW)) @ 7000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Honda Foresight includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, providing consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is key for maintaining your Honda Foresight performing at its best. Essential service parts include oil filters. Through proper maintenance, your Foresight can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15,14 cubic inches) |
| Power: | 18.90 HP (13,73 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 158.9 kg (348,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |