The Ducati Supersport 1000 DS Half fairing is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.50 HP (62,09 kW)) @ 7750 RPM, 87.50 Nm (8,86 kgf-m or 64,18 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical consideration. The Ducati Supersport 1000 DS Half fairing is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel delivery system, offering optimal range on the road.
Proper upkeep is vital to maintain your Ducati Supersport 1000 DS Half fairing in peak form. Frequently replaced components comprise drive chains. With the right parts, your Supersport 1000 DS Half fairing can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Ducati Supersport 1000 DS Half fairing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 85.50 HP (62,09 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 87.50 Nm (8,86 kgf-m or 64,18 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 185.2 kg (406,26 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |