The MZ Baghira Black Panther is a 4 stroke, Super Motard bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM and a top speed of 257.5 km/h (159,20 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical factor. The MZ Baghira Black Panther features a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving efficient range on the road.
Regular maintenance is crucial to maintain your MZ Baghira Black Panther in top condition. Popular maintenance parts comprise brake pads. With the right parts, your Baghira Black Panther will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for MZ Baghira Black Panther Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 257.5 km/h (159,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |