The Aprilia Caponord ETV 1000 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Aprilia Caponord ETV 1000 is fitted with a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, offering consistent mileage during your journeys.
Regular maintenance is key to maintain your Aprilia Caponord ETV 1000 performing at its best. Regular replacement items involve sprockets. With regular servicing, your Caponord ETV 1000 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Caponord ETV 1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - VR19 and the Rear Tyre size is 150/70 - VR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2290 mm (89,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |