The Kawasaki Z1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 953.00 ccm (57,86 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Kawasaki Z1000 comes with a 18.54 litres (4,88 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, giving optimal fuel economy on the road.
Routine service is important to keep your Kawasaki Z1000 in top condition. Regular replacement items include clutch plates. Through proper maintenance, your Z1000 will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Z1000 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 953.00 ccm (57,86 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 99.12 Nm (10,05 kgf-m or 72,73 ft.lbs) @ 8200 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.54 litres (4,88 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 205.0 kg (449,74 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |