The Qlink Pegasus 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 152.70 ccm (9,27 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6.9 kW, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential feature. The Qlink Pegasus 150 comes with a 6.43 litres (1,69 gallons) fuel tank, delivering optimal range on the road.
Proper upkeep is crucial to maintain your Qlink Pegasus 150 performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. Using quality components, your Pegasus 150 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Qlink Pegasus 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 152.70 ccm (9,27 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6.9 kW |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.43 litres (1,69 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.7 kg (284,57 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |