The Yamaha YP 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 6500 RPM, 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential to keep your Yamaha YP 250 in peak form. Common service items involve air filters. Using quality components, your YP 250 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |