The Kawasaki 1400 GTR is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Kawasaki 1400 GTR is fitted with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering good efficiency during your journeys.
Routine service is necessary to maintain your Kawasaki 1400 GTR in top condition. Frequently replaced components comprise oil filters. With regular servicing, your 1400 GTR will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki 1400 GTR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 136.00 Nm (13,83 kgf-m or 99,80 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 279.0 kg (612,02 pounds) |
| Length: | 2271 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |