The Suzuki Boulevard 400 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 8000 RPM, 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key consideration. The Suzuki Boulevard 400 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, delivering excellent range on the road.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Suzuki Boulevard 400 operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. With regular servicing, your Boulevard 400 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Suzuki Boulevard 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 240.0 kg (526,45 pounds) |
| Length: | 2370 mm (92,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |