The Generic Racy XOR 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.06 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM, 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Generic Racy XOR 50 features a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, delivering efficient range for your adventures.
Preventative care is important to maintain your Generic Racy XOR 50 in peak form. Common service items comprise batteries. With the right parts, your Racy XOR 50 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Generic Racy XOR 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.06 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |