The Honda CB600F Hornet is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.57 HP (73,03 kW)) @ 12000 RPM, 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential factor. The Honda CB600F Hornet comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring efficient mileage during your journeys.
Regular maintenance is essential for keeping your Honda CB600F Hornet operating reliably. Frequently replaced components comprise batteries. Through proper maintenance, your CB600F Hornet can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda CB600F Hornet Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 100.57 HP (73,03 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |