The TGB Octane 50 4T is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for maintaining your TGB Octane 50 4T performing at its best. Common service items include air filters. With regular servicing, your Octane 50 4T will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for TGB Octane 50 4T Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 91.0 kg (199,60 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |